Dini kitaplar nasıl okunmalı?

Soru Detayı

​- Dini kitaplardan en iyi şekilde yararlanmak için nasıl bir okuma yöntemi izlemeli?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çok hassas ve mühim bir soru sordunuz, teşekkür ederiz. Çünkü asrımızda bilgi çok, bilgi kirliliği ise daha da çok.

Konu ne olursa olsun, onun tam hakimi olmayanın işi pek zor; “Acaba bilginin hangisine güvenmeli?”

Hele bu konu insanın en mühim meselesi olan “din” olursa durum daha da hassas. Çünkü dini ifsad etmek isteyen, belki de farkında olmayarak şeytanın güdümünde olan kötü niyetli insanlar o kadar çok ki…

Hakkı yaymak için de fitne ve fesadı yaymak için de neredeyse sınırsız ve bedava imkânlar dolu bu asrımızda.

Siz de haklı olarak mealen diyorsunuz ki:

“Ben meyve yemek istiyorum. Meyveler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Ama bunların hangisi zehirli hangisi şifalı bilemiyorum. Her kafadan bir ses çıkıyor, ben ne yapacağım, bu işi nasıl doğru bir şekilde öğreneceğim?”

Evvela ve belki en mühimi; asgariden farz ibadetlerinizi yerine getirip, helal ve haramlara dikkat ederek yardımı Allah’tan isteyeceksiniz. Siz bunları ihlasla yerine getirirseniz hiçbir şüpheniz olmasın ki Rabbimiz muhakkak yardım edecektir.

Evet.

Evvela bir ilmihal edinmenizi şiddetle tavsiye ederiz; başta iman meseleleri ve fıkhi hükümleri buradan öğrenebilirsiniz. Bir konu hakkında takıldığınızda da bu ilmihale referans olarak müracaat edebilirsiniz.

Akabinde bir Kur'an tefsiri okumanızı tavsiye ederiz. Elinizin altında da bir Kur'an meali bulunması iyi olur.

Peygamberimizin hayatını anlatan siyer kitaplarından da mutlaka okumalısınız. Sünneti anlamanız, Asr-ı saadeti bilmeniz için bu çok lüzumludur.

Hazret-i Âdem’den Hazret-i İsa’ya kadar peygamberler tarihi kitaplarından da okumanız, tefekkür ufkunuzu çok açacaktır.

Buraya kadar saydıklarımızın hepsi için çok kıymetli çalışmalar bulunmakla beraber, özellikle başlangıç için size Diyanet Yayınlarından; Kur'an Yolu Tefsiri, Kur'an Yolu Meali, Hadislerle İslam ve İlmihalini tavsiye ederiz.

Asrımızın en büyük problemi imandaki eksikliktir.

Onun için asrımızın belki en büyük alimi olan Bediüzzaman Saîd-i Nursî’nin, iman hakikatlerini ispat etmek üzere telif ettiği Kur'an tefsiri olan Risâle-i Nûr Külliyatını da temin etmenizi, bıkmadan usanmadan, anlamıyorum demeden tekrarla her gün birkaç sayfa okumanızı, sorularlarisale.com sitemizden de bu konuda destek almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Gene feyyaz.tv ve bu mevcut sitemizden de birçok sorunuza güvenilir cevaplar bulabilirsiniz.

Bu arada muhakkak evvela Kur'an okumayı, akabinde de okuduğunuzu anlamayı öğrenmelisiniz. İnternet ortamında artık bu işler gerçekten çok kolay. Hiç bilmeyen birisi, günde bir saatini bu işe verirse, kabiliyetine göre bazen bir haftada, en geç bir ayda Kur'an okumayı öğrenebiliyor.

Dediğimiz gibi, niyetiniz halis olursa muhakkak Allah da size yardım edecektir.

Bu arada bu yolda bazen sıkılacaksınız, belki ümitsiz olacaksınız; unutmayın ki bu şeytandandır. Onun işi budur zaten.

Sakın varmak istediğiniz menzile bakmayın, çünkü orası sonsuz uzaklıkta, oraya da ulaşan yok!

Ümitsizliğe kapıldığınızda dönüp hareket ettiğiniz noktaya bir bakın, o zaman ne kadar yol almış olacağınızı anlarsınız inşallah.

Kitap okurken dikkat edeceğimiz bazı konular:

- Dikkat ve tefekkür ile yavaş ve teenni ile kendimize bir hedef çizerek okuyalım, (saat veya sayfa sayısı gibi).

- Okuyabileceğimiz bir hedef çizelim, kaldıramayacağımız yükü yüklenmeyelim.

- Az da olsa sürekliliğe dikkat edelim.

- Bazen not alarak, bazen altını çizerek okumaya çalışalım.

- İhtiyacımızı hissederek okuyalım.

- Sathi nazardan, yani üstün körü okumaktan ve gafletten sakınalım...