Dinin anlaşılması ve algılanması herkeste aynı seviyede midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnanma ve bir dine göre yaşama, insanın en fıtri ihtiyaçlarından biridir. İlk insan Hz. Âdem, aynı zamanda ilk peygamberdir. Arıları ve karıncaları lidersiz bırakmayan yüce Allah, en seçkin olarak yarattığı insanları kendi hallerine terk etmemiş, gönderdiği peygamberler ve indirdiği kitaplarla onlara yol göstermiştir.

Ancak dinin anlaşılması ve algılanması herkeste aynı şekilde olmamış, hemen her dinde farklı anlayışlar ve mezhepler ortaya çıkmıştır.

Tefsir kitaplarına bakanlar, aynı ayet hakkında farklı yorumlarla karşılaşınca genelde şaşırırlar. Hâlbuki bu farklı yorumlar çoğu kere şeklî bir ihtilaftır. Ancak, işin hakikatine aşina olmayanlar gerçek ihtilaf zannederler. Gerçekte her bir farklı görüş, ayetin manasından bir ciheti zikrediyor olabilir.

Muazzam bir şelaleyi seyreden insanlar, kendi durumlarına göre manalar hissederler. Mesela, bir şairin hissiyatı galeyana gelir, o güzel manzara ile ilgili bir şiir yazar. Bir ressam, o muhteşem manzarayı resmetmeye çalışır. Bir çiftçi, "Bu suyu bizim tarlaya çevirsek ne iyi olur." diye düşünür. Bir baraj mühendisi ise, bu suyun arkasında muazzam bir baraj görür, çevreyi hem aydınlatmak, hem de sulamak için projeler yapmaya başlar.

İşte, her bir Kur'an ayeti, bir çağlayan misali akmakta, muhataplarının idrak seviyesinden onlara ders vermektedir. Bütün asırlar ve o asırlardaki bütün insanlar Kur'an ayetlerinin muhatabıdır. Her asır, Kur'an'dan kendi hissesini alır, başka asırların hissesine karışmaz.