Doğuya batıya dönmek neden erdemlik değil?

Soru Detayı

"Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz erdemlilik değildir"in manası nedir?
- Bakara suresi 177. ayette geçen
(Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz erdemlilik değildir. Asıl erdemli kişi Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eden; sevdiği maldan yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere ve özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcayan; namazı kılıp zekâtı verendir. Böyleleri anlaşma yaptıklarında sözlerini tutarlar; darlıkta, hastalıkta ve savaş zamanında sabrederler. İşte doğru olanlar bunlardır ve işte takva sahipleri bunlardır.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doğuya, batıya veya başka bir yöne dönmenin kendisi erdemlik değildir; bir tarafa dönme veya yönelme, Allah’ın emrine göre olursa ve bu emre uymak niyetiyle yapılırsa erdemlik olur.

Bakara suresinin 177. ayetin meali şöyledir:

“Hayra ermek demek yüzünüzü doğuya, batıya çevirmek demek değildir. Hayra ermek, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara ve peygamberlere iman eden; yakınlarına, yetimlere, yoksullara, yolculara, ihtiyacından dolayı isteyene, esaret altındakilere malından seve seve veren, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren kimselere aittir. Onlar, sözleştikleri zaman sözlerinde duran kimselerdir. Onlar darlıkta, sıkıntıda ve çetin şartlar altında sabredenlerdir. Onlar sadıkların ta kendisi, onlar takva sahiplerinin ta kendisidir.”

Ayette hem müminlere hem ehl-i kitaba verilen bir ders söz konusudur.

Kıblenin Kâbe’ye doğru çevrilmesiyle bazı Müslümanlar, “Artık bizim işimiz tamamdır, bütün hayır ve güzellik bizimdir, çünkü artık bize mahsus bir kıblemiz var.” dediler.

Bir kısım ehl-i Kitap ise, Kudüs’ün kıble olarak devam etmesinde o kadar ısrar ettiler ki, sanki bir dinin temel esası bu imiş gibi kendilerinin bu kıbleyi terk etmelerinin kendileri için bir felaket olacağını düşünüyorlardı.

İşte bu ayette, her iki tarafın da hata içerisinde olduğunu, meselenin Kudüs’e veya Mekke’ye yönelmekten ibaret olmadığı, bilakis İslam dininin öngördüğü birçok itikadi konuya iman etmek ve temel ameli konuları da uygulamak olduğuna dikkat çekilmiştir. (bk. Razi, ilgili ayetin tefsiri)

Mekke’ye göre Kudüs batı, Kudüs’e göre Mekke doğudur. Kıblenin önemi başta Allah’a iman etmek olarak bütün iman esaslarına inanmanın tali bir parçası olmaktan ileri gelir.