Doktor veya psikologun hasta ile baş başa kalması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman bir erkek ya da kadının kendisine namahrem olan biriyle bir odada yalnız kalması dinen doğru değildir. İş yerlerindeki odalar ise, çalışma saatlerinde kilitlenmeyen ve gelene gidene açık mekanlar olduğundan, bu tür bir başbaşa kalma, dinen haram hükmünü gerektirecek bir "halvet" değildir.

Kaldı ki muayenehanelerde çoğunlukla başka bir görevli de bulundurulabilmektedir. Dolayısıyla bu hususta töhmeti ortadan kaldıracak ya da güvenliği sağlayacak birtakım tedbirlerin alınması da ihtiyaten tercih edilebilir.