Dört rekatlı ilk sünnetler, cemaate yetişebilmek için iki rekat olarak kısaltılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sünnet namaz kılınırken cemaatle farz kılınmaya başlansa, durum ne olur?

Bu durumda namaz derhal iki rekata tamamlanarak imama uyulur. İki rekat bitirilmeden, imama tâbi olunmaz. Eğer kılınan öğlenin sünneti idiyse, farzdan sonra dört rekat olarak kaza edilir. Ayrıca son sünnet de kılınır. İlk kılınan iki rekat ise nafile yerine geçer. Kılınan ikindi ve yatsının sünnetleri ise, artık farzdan sonra tekrar kılınarak kaza edilmezler.

Ancak bazı kaynaklar, yatsı namazının ilk sünnetini kılamayan bir kimsenin, yatsının son sünnetinin arkasından isterse kaza edebileceğini belirtir.