Döviz yaptırıp ücret vermek veya almak caiz mi?

Soru Detayı

- Bir kimse, kazandığı parayı belli aralıklarla arkadaşıma döviz yaptırması için veriyor. Arkadaşım da bir döviz bürosuyla anlaşıp 5 lira olan dövizi 4 liraya alıp kalan 1 lirayı kendisine ayırıyor ve anaparanın döviz karşılığını o kişiye iade ediyor.
- Arkadaşım geçimini böyle sağlıyor ve kazandığı paranın haram olmadığını, kazanılan parayı sahibine iade ettiğini söylüyor.
- Bu para helal midir? Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kişi parasını dövize çevirmek isterse ve bunun için bir kimseyi istihdam ederse, hizmeti / satın alma işini yapan şahıs ücret alır ve bu ona helal olur.

Döviz alım satımı peşin olacaktır.

Dövizi satan şahıs, daha çok satabilmek, müşteri kazanabilmek için aracıya her döviz birimi için belli bir para veriyorsa, yani beş liralık dövizin bir lirasını aracıya bağışlıyorsa, bunda da bir sakınca olmaz.

Ancak kendisine döviz aldığı şahsın da bunu bilmesi ve razı olması gerekir.