Dua içtenlikle yapılsa bile sizi olumsuz etkileyebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişinin kendisi için yapacağı duanın olumsuz bir etkisi olmaz. Sadece samimi duanın makbul olması daha fazladır. Şayet sorudaki duadan maksat beddua ise, bunun olumsuz etkileri elbette olabilir.

Fakat ne duanın ne de bedduanın mutlaka kabul olup etkisinin olacağını söyleyemeyiz. Zira, bunların kabulü Allah’ın iradesine bağlıdır, dilerse kabul eder, dilerse etmez. Dilerse dua ile istenen şeyin aynısını, dilerse muadilini verir. Dilerse hiç vermez, dilerse ahiret hesabına erteler. Sonsuz hikmeti nasıl uygun görürse öyle yapar.