Dua okumadan tuvalete girersek bir sorunla karşılaşır mıyız?

Soru Detayı

- Dua okumadan banyoya girersen, cinler avret yerlerinizi görür anlamında bir hadis var mı?
- Duayı okumasak bir sorun olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, tuvalet ve banyo gibi yerlere girerken dua okumak sünnettir. Duayı okumayan kimsenin mutlaka bir sorunla karşılaşacağı düşünce doğru değildir.

Bununla beraber, gereken tedbirleri almanın da sünnet olduğunu bilerek maddi-manevi üzerimize düşenleri yapıp, Allah’a tevekkül etmek, kulluğumuzun gereğidir.

Konuyla ilgili bir hadis-i şerif şöyledir:

Cinlerin gözleri ile insanoğlunun avreti arasındaki perde, onlardan birinin helaya (tuvalet ve banyo gibi yerlere) girerken "Bismillah" demesidir.(1)

Bu hadisle ilgili Tirmizî, bu hadisin garib olduğunu, isnadının ise pek kuvvetli olmadığını belirtir.(2)

Münavi ise, Heysemi’nin Taberani tarafından iki senetle naklettiğini, sentlerinden birinde Said b. Seleme'nin bulunduğunu, bu raviyi Buhari'nin zayıf, İbn Hibban'ın güvenilir saydığını, diğer ravilerinin ise sağlam ve güvenilir kabul edildiklerini söylediğini nakleder.(3)

Sindi’nin açıklamasına göre bu hadisteki “Cin” kelimesi ile şeytan kastedilmiştir. Şeytanın cin taifesinden olduğu Kuran'ın açık ifadesiyle sabittir. Ayrıca, bu hadiste geçen cin kelimesiyle cinlerden insanoğluna zarar verenlerin hepsi murat edilmiş de olabilir.

Buna göre, besmelenin, insanoğlu ile cin arasında bir perde ve engel teşkil ederek, bir zararın insana dokunmasına engel olduğu anlaşılmaktadır.(4)

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz başka bir hadislerinde şöyle buyurmuştur:

Helalar (tuvalet ve banyo gibi yerler), şeytanların hazır bulundukları yerlerdir. Bunun için biriniz tuvalete girmek istediği zaman şöyle desin:

اَللَّهُمَّ اِنِّى اَعُوذُبِكَ مِنَ الْخُبْثِ وَالْخَبآءِثِ

“Allahümme innî eûzü bike mine’l-hubsi ve’l-habâis.”

"Allah’ım, pislikten ve pis olmaktan (erkek ve dişi bütün şeytanlardan, zararlı her şeyden) sana sığınırım."(5)

Ayrıca, tuvaletten çıkarken de şöyle dua edilir:

غُفْرَانَكَ اَلْحَمْدُ ِللهِ الَّذِى اَذْهَبَ عَنِّى اْلاَذَى وَعَافَاني

"Ğufrânek, elhamdü lillâhillezi ezhebe annî'l-ezâ ve âfâni"

"Ey Rabbim, senin bağışlamanı bekliyorum. Benden, abdest bozma imkânı vererek sıkıntıyı gideren ve bana sağlık ve esenlik veren Allah'a hamdolsun." (6)

Dipnotlar:

1) İbn Mâce, Taharet, 9; Tirmizi, Salat, 426.
2) bk. Tirmizî, a.y.
3) bk. Feyzu'l-Kadîr, 4/128.
4) bk. Haşiyetu's-Sindî ala Süneni İbn Mace, ilgili hadisin şerhi.
5) Buhari, Deavat, 54.
6) İbn Mace, Tahare, 10; Tirmizî, Tıbb, 32.