Dünya nereye gidiyor?

Soru Detayı

- Bu soruyu sadece Bediüzzamanın bakış açısını öğrenmek için soruyorum.

- Acaba Türkiye'nin dünyadaki rolü nedir?
- Günahlar artacak mı veya iyiye mi gidiyoruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Türkiyemiz gittikçe iyiye, güzele doğru yol alacaktır, inşaallah!

- İnsanlık ailesinde hiçbir zaman günahsız bir toplum oluşmamıştır. Günahlar elbette olacaktır. Önemli olan Allah’ın emir ve yasaklarını güçlü bir imanla tartmak ve ona göre bir hayat çizgisini takip etmektir. Böyle bir çizgi yakalandığında, bir masumiyet oluşmaz. Ancak insanlar günahlarda ısrar etmez, günahtan dolayı vicdan azabı duyar, tövbe ve istiğfarı elden bırakmaz.

Demek ki, insanlar din imtihanında sorumluluğunu öğrendikçe, cehaletlerini giderdikçe, ihtilaflardan sıyrılıp İslam kardeşliği etrafından birleştikçe Kur’an’ın nurlu zamanları daha da parlayacak ve aydınlanacaktır.

- Hadis-i şerifte -özetle- ifade edilen “Kıyamete kadar her asırda İslam’ı savunan, hak ve hakikate muarızların karşı hep üstünlük sağlayacak bir şekilde hizmet eden bir cemaatin bulunacağına” (bk. Buhari, İ’tisam, 10; Müslim, İman, 247) dair hadisi açıklarken, bu cemaatlerin hicri 1506 yılına kadar gittikçe galebe çalarak Kur’an hizmetine devam edeceklerini bildirmiştir. (bk. Kastamonu Lahikası, s. 28)

- Şüphesiz Allah’ın tevfiki insanların kabiliyetlerine ve hakkettikleri mükafat doğrultusunda onlara yetişecektir. Bu sebepledir ki, Üstad Bediüzzaman verdiği müjdeleri bazen “eğer bir kıyamet kopmazsa” kaydıyla sınırlandırır.

- Aşağıda verilen büyük müjde konusunda da Üstad'ın öyle bir kayıt koyduğunu görmekteyiz.

“... Kur'an-ı Mu'ciz-ül Beyan'ın şiddetli, kuvvetli ve tekrarlı binler âyâtıyla, belki sarihan ve işareten on binler defa dava edip haber veren ve sarsılmaz kat'î delillerle, şübhe getirmez hadsiz hüccetleriyle hayat-ı bâkiyeyi kat'iyyetle müjde ve saadet-i ebediyeyi ders vermesi, elbette nev'-i beşer bütün bütün aklını kaybetmezse, maddî veya manevî bir kıyamet başlarına kopmazsa; İsveç, Norveç, Finlandiya ve İngiltere'nin Kur'anı kabul etmeğe çalışan meşhur hatibleri ve Amerika'nın din-i hakkı arayan ehemmiyetli cem'iyeti gibi rûy-i zeminin geniş kıt'aları ve büyük hükûmetleri Kur'an-ı Mu'ciz-ül Beyan'ı arayacaklar ve hakikatlerini anladıktan sonra bütün ruh u canlarıyla sarılacaklar. Çünki bu hakikat noktasında kat'iyyen Kur'an'ın misli yoktur ve olamaz ve hiçbir şey bu mu'cize-i ekberin yerini tutamaz.” (Sözler, s. 154-155)

Mukadderat-ı İslam için toplanan manevi bir mecliste verilen şu müjde Allah’ın izniyle yakında tahakkuk edecektir:

"Evet ümidvar olunuz, şu istikbal inkılabı içinde en yüksek gür sadâ, İslâm'ın sadâsı olacaktır!" (Sunuhat-Tuluat-İşarat, s. 50)