Ebu Talib'in imanı ve yıkanıp defnedilmesi / gömülmesi ile ilgili bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

Ebu Talib imanlı mı ölmüştür? Peygamberimiz onun naaşını yıkarken Allah tarafından ayaklarını yıkaması unutturulduğu, çünkü cehennemde ayaklarına demir nalınlar giydirilip beyninin kaynayacağı söyleniyor?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz.Ali derki:

Babam, vefat ettiği zaman, Resulullah aleyhissalatü vesselamın yanına gidip,

"Amcan, dalalet içinde ihityar amucan müşrik olarak öldü!" dedim.

Resulullah (asm) ağladı.

"Git, onu yıka, kefenle ve kabre koy!" buyurdu.

"Onu kim gömecek?" diye tekrar sordum. Peygamber aleyhissalatü vesselam:

"Sen git babanı göm! Dönüp yanıma gelinceye kadar hiç bir şey yapma!.." buyurdu.

Öyle yaptım, gittim. Babamı gömüp gelince, emretti yıkandım. Bana dua etti. (1)

Bu nakilden Ebu Talib'i Peygamberimizin emriyle Hz. Ali'nin yıkayıp gömdüğü anlaşılıyor.