Eksik kira sözleşmesi yapmak günah mı?

Soru Detayı

- Bizim iki ay sonra düğünümüz olacak inşallah. Evimizi tuttuk sözleşme de yaptık ancak ev sahibi iki sözleşme yaptı, biri resmi diğeri gayriresmi. Resmi sözleşmede yazan miktar gayriresmiden daha az. Bunu kendisi talep etti.
- Biz ev sahibine resmiyette daha az kira ödeyince o da vergi dilimine girmiyor ya da daha az giriyor yani vergi kaçakçılığı oluyor.
- Bu piyasanın da genelinin bu şekilde olduğu söyleniyor, biz yeni evleneceğimiz için bu konuya hakim değiliz. Bu konuda tavrımız ne olmalı?
- Şu anda ev sahibi bu durumu değiştirmeyi kabul etmezse yeni bir eve çıkmak, aramak bizi hem maddi/manevi çok zorlayacak hem de resmi/gayriresmi sözleşme ayrımı yapmayan ev sahibi bulmamız zor olacak.
- Biz ev sahibinin yaptığı bir nevi vergi kaçakçılığından mesul olur muyuz?
- Ne yapmamızı tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vergi kaçırmak caiz değildir.

Vergi kaçırana yardımcı olmak da caiz değildir.

Başka çarenin bulunmaması veya çok zor olması durumlarında mecbur olan değil, kaçıran sorumlu olur.