El öperken alnı elin üzerine koymak günah mı?

Soru Detayı

- Anadoluda, bayramlarda ve misafir geldiğinde büyüklerin ellerine öpüp ve başı yani alnı o büyüğün eline koymak gibi bir adet var.
- Bu günah mı? Şirk mi? Küfür mü?
- Çünkü Allah’a ortak koşmak için hiç yapmadım şu ana kadar, ama öyle yapmak küçük secde gibi oluyor diye okudum ve duydum...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu el öpme şekli bizim geleneğimizde vardır. Secde, birinin eline alnınızı koyarak yapılmaz.

Secde ya yere alnınızı koyarak veya bu mümkün olmuyorsa imâ ile yapılır.

Şu halde el öperken alnı, eli öpülenin eli üzerine koymanın hem şekil hem de daha önemlisi niyet olarak secde ile benzerliği ve alakası yoktur.