Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın, kalpte nuru çok olanın şehveti fazla olur, sözü ne anlama geliyor?

Soru Detayı

- Erzurumlu İbrahim Hakkı, Marifetname kitabında ''Kalpte nuru çok olanın şehveti fazla olur.'' diyor.
- Bu ne anlama geliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kanaatimizce İbrahim Hakkı Hazretlerinin ''Kalpte nuru çok olanın şehveti fazla olur.” şeklindeki sözünde yer alan “şehvet” sözcüğü, -bildiğimiz cinsel anlamdaki şehvet değil- şevk, arzu, istek manasında kullanılmıştır.

Buna göre bu sözün manası şudur:

“Kimin kalbinde marifetullah ile ilgili nur ne kadar fazla ise, o kişinin Allah’a kavuşma arzusu, ona olan sevgisi, onun huzuruna varma iştiyakı o nispette artar...”

“İltifat marifete tabidir.” sözünün bir manası şudur: “Ne kadar fazla tanırsan, o nispette onu sever, ona yönelirsin.”  Buradaki “iltifat” yönelme anlamındadır.