Evlenmemize engel olması günah mı?

Soru Detayı

- Tesettürlü olmadığım için erkek arkadaşımın babası evlenmemize izin vermiyor.
- Erkek arkadaşımla 10 yıldır beraberiz, evlenmek istiyoruz ancak erkek arkadaşımın babası tesettürlü olmazsam evlenmemize izin vermeyeceğini söylüyor.
- Şu an namazım ve diğer ibadetlerim tam değil ve tesettüre yakın hissetmiyorum. Kaç yıldır beraberiz böyle bir sebepten evlenmemize engel olması günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“10 yıldır beraberiz” diyorsunuz; bu nasıl bir beraberlik? Nikâhınız olmadığı hâlde evli gibi yaşıyorsanız büyük günah işliyorsunuz. Resmi olmayan ama şartlarına uygun dini nikâhlı iseniz evlenmişsiniz demektir.

Bir kimse analı babalı ve huzurlu bir hayat istiyorsa, evlenirken büyüklerin rızalarını da almalıdır.

Büyükler meşru olmayan bir istek ve dayatma yaparlarsa, bu takdirde onları dinlemek doğru olmaz...