Evlerin kapısına izinsiz ilan yapıştırmak kul hakkına girer mi?

Soru Detayı

- Ben bir işte çalışmak istiyorum. Bu işte ilan dağıtıyoruz. Ama ilanları insanların kapılarının üzerine yapıştırmamız gerekiyor. Çoğu zaman hiçbir sıkıntı çıkmıyor diye bana söylediler.
- İnsanların şahsi kapısının üzerine böyle ilan yapıştırmak için kendisinden izin almak zorunda mıyım?
- Zaten ilan onları ilgilendiren alanlardan. Ve onlarla iletişimde olmadan yapıştırıyoruz. Yani kendilerine bildirmek fırsatımız da olmuyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evin veya mülkün sahibi bulunamaz ve onları ilgilendiren bir ilan, bir tebliğ yapıştırmak gerekirse bu yapıştırılır.

Onlara ait olmayan bir ilan ancak izinleriyle yapıştırılabilir.

Kapının ve duvarın dışı da içi de mülktür, sahibinin izni olmadan kullanılamaz.