Faizli aldığım malı elden çıkarmalı mıyım?

Soru Detayı

- Faizli finansman ile mal adım, pişman oldum, ne yapmalıyım?
- Malı elden mi çıkarmalıyım?
- Veya karışan faiz kadar sadaka mı vermeliyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır, faiz almak da vermek de caiz değildir.

İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak ve benzeri amaçlarla özel kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de böyledir.

Bu şekilde kredi çeken kişi, yapmış olduğu bu haram fiil dolayısıyla tövbe etmeli ve kredi borcunu en kısa sürede ve en az faiz ödeyerek kapatma yoluna gitmelidir.

Ancak, faizli kredi (borç) almış olmak, bu kredi ile satın alınan malları ve bu malların satılmasıyla elde edilecek olan parayı haram hâle getirmez.

Diğer taraftan, tövbe etmekle ve bu günaha girmemekle beraber, hayır hasenat yapmak ve bol bol sadaka vermek güzel olur.