Fitre verirken niyet şart mıdır?

Soru Detayı
Bir arkadaşımız bir fakire yardım toplarken, ben de eşimin ve kendimin fitresini verdim. Fitre verirken niyet etmek gerekiyormuş, bu yaptığımız fitre yerine geçer mi? Yoksa yeniden fitre vermem gerekir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şayet fakire verilmesi için verdiğiniz parayı fitre amacıyla vermişseniz geçerlidir. Niyet kalb ile de olur. Fitre amacıyla vermişseniz tekrar fitre vermeniz gerekmez.

Sadaka-i fıtır (fitre) verirken niyet etmek gerekir. Ancak fakire sadaka-i fıtr olduğunu söylemeye gerek yoktur.