Flört eden kişilerle nikah caiz mi?

Soru Detayı

- Nisa Suresi 25.ayette geçen "gizlice dostlar edinmemişler" ifadesinden daha önce flört etmemiş kişilerle mi nikah kıyılması gerektiğini anlamalıyız?
- Daha önce hayatında flört etmiş ve tövbe de etmemiş kişiler bu ayet gereği nikahlanamaz mı?
- Bu ayet cariyelerle alakalı derseniz cariye için aranan şart hür kadın için hayli hayli aranması gerekmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

O ayet, fahişeliği devam eden cariyelerle alakalıdır. Hâlen fuhuş veya zina yapmayan bir cariye ile evlenilir.

Ayetin devamında, iffete döndükten sonra evlenilen bir cariye tekrar zina ederse onun cezasından söz ediliyor.

Demek ki, evli iken zina eden bir kadın da zina etmekte olan bir kadın da Müslümanın evleneceği ve evli kalacağı bir kadın olamaz.