Garip vesveselerle nasıl başa çıkılır?

Soru Detayı

- Uyuduğum zaman benim yok olacağım ve yerime benle aynı anılara ve düşüncelere sahip biri benim yerimi alacakmış gibi ne kadar saçma gelse de kendime aksini ispat edemiyorum lütfen yardım edin uyuyamıyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu vesveseyi ne zamandan beri yaşadığınızı bilmiyoruz. Ancak kaygılı mizacınızın da bunda etkili olduğu anlaşılmakla beraber, yine de bu kadar şiddetli yaşadığınız vesvesenin temel nedeni, içinde bulunduğunuz sıkıntılı günlerdir. Çünkü kaygı bozukluğu yaşayanlar, kendilerine veya yakınlarına, duruma göre, kötü bir şey olacağına dair kuruntular geliştirirler.

Gerçekçi olmayan ve kişinin kontrol edemediği bu durumda, kişiler huzursuzluk, konsantre olmakta zorluk, uyku bozukluğu, yorgunluk ve sinirli olabilirler.

Ayrıca özellikle Japon “Anime” adlı animasyon filmlerinde gerçek ve sanal dünya arasındaki çizgi iç içe geçtiği için, bu filmleri izleyenlerde de zaman zaman gerçeklik algısı bulanıklaşıyor.

Bu ve benzeri filmlerde kişiler, aynen sizin yaşadığınız vesvesede olduğu gibi, güya ölüyor, ruhu başkasının bedenine geçiyor, beden aynı kalıyor, ruh değişiyor vb. gerçekle hiçbir ilgisi olmayan kuruntular oluyor. Eğer siz de bunları izlediyseniz veya izleyenler size anlattıysa, kaygınızın bunları tetiklemiş olması muhtemeldir.

Size tavsiyemiz; öncelikle bu tarz animasyon filmleri ve benzeri şeyleri izliyorsanız veya ilgili kitapları okuyorsanız vaz geçmenizdir. İnşallah size sıkıntı veren günler de geçince kaygınız ve vesveseniz hafifleyecektir.

Yüce Yaratıcı Kuran-ı Kerim’de vesveselerin şeytandan olduğunu belirtir ve bizleri duaya çağırır. Akşam yatmadan önce bol bol dua edin ve Rabbimizin yardımını isteyin:

“Şeytandan sana bir vesvese geldiğinde Allah’a sığın. Şüphesiz ki o her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla bilendir." (Fussılet, 41/36)

İsterseniz, dini bütün bir psikoloğa, bir ruh sağlığı uzmanına, psikiyatriste de gidebilirsiniz. Uzmanın uygun gördüğü tavsiyeleri uyguladıktan sonra bir süreliğine rahatlayacak ve vesvesenizi de unutacaksınız inşallah.