Gayri müslimlerin yaşadığı bir ülkede restoran işleten biri, alkollü içkilerden elde ettiği paraya hiç dokunmadan bağışlasa, yine de günaha girer mi? Ya da içki satmasına müsade edilebilecek durumlar var mıdır?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yapılan iş haram olduktan sonra, gelirini kendisi kullanmasa dahi yine günah kazanır. Haram parayla yapılan yardımlardan hayır ve sevap beklenemez.

Elinde haram yolla kazanılmış para bulunan bir kimse, bu parayı kullanmak yerine bağışlarsa, haram parayı kullanma günahından kurtulmuş olur.

İçki satmanın mübah olduğu hiç bir durum yoktur.