Gelin, felçli kayınbabasının altını temizleyebilir mi?

Soru Detayı

- Gelin hanımın, felçli olan kayınbabasının altını temizlemesi caiz mi?
- Bu durum hürmet-i müsahereye neden olur mu?
- Bu durumda kadın hasta olan kayınpederinin altını temizleyemez mi, cinsel organına mecburen bakması gerekir, yoksa temizlik yapamaz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizde kadın ve erkekler için bakılması ve dokunulması yasak olan avret sınırları belirlenmiştir. Bu sınırlara riayet edilmemesi sebebiyle haram işlenmiş olunur.

Buna göre avret konusunda eşlerin birbirlerine karşı olan serbestliğin dışında, hiç kimsenin sınırsız serbestlik alanı yoktur.

Dolayısıyla engelli veya yatağa bağımlı bir hastanın tuvalet veya banyo ihtiyacını karşılamasına, öncelikle hasta olan kişinin eşinin yardımcı olması uygun olandır.

Bunun mümkün olmaması durumunda, hasta olan kişinin evlatları bu hizmeti yapmalıdır. Şayet kendi çocuğu yoksa, bu takdirde bakıcı marifetiyle yatalak olan bu kişinin tuvalet ihtiyacı karşılanmalıdır.

Burada şu hususu ifade etmek isteriz ki zaruri bir durum olmadığı sürece, avret mahallini görecek şekilde ne erkeklerin erkeklere ne de kadınların kadınlara bakıcılık yapması caiz değildir.

Fakat başka çarenin olmaması durumunda öncelikli olarak erkeklerin erkeklere, kadınların da kadınlara bakıcılık yapması caiz olur.

Buna da imkânın bulunamaması hâlinde, erkek engelli hastaya bayan bakıcının bakması ve temizliğini yapması caiz hâle gelir.

Sonuç olarak; engelli veya yatağa bağımlı bir hastanın tuvalet ve banyo ihtiyacını karşılama konusunda yukarıdaki ilkelere uyulması gerekir.

Dolayısıyla hasta olan kayınpederin bakımını yapabilecek eşi, oğlu veya erkek torunu ya da öz kızı olduğu hâlde söz konusu bakım ve hizmetin gelin tarafından yapılması dinen doğru olmaz. Onların bulunmaması hâlinde ise bu hizmetleri gelinin yapmasında dinen bir sakınca yoktur.

Ancak bakımı yapılan kişinin bu hizmet sırasında avret yerlerinin mümkün olduğunca kapalı tutulması, dolayısıyla gereksiz yere açılmaması önem arz etmektedir.

Ayrıca bu durum, hizmeti üstlenen kişinin nikâhına zarar vermez.