Gelir elde etmek için iddaa oynamak günah mı?

Soru Detayı

- Öğrenci olarak aileme yük olmak istemiyorum ve kendi ihtiyaçlarımızı kendim karşılamak istiyorum. Okuldan kaynaklı çalışmam mümkün olmadığı için ve en kolay gelir kaynağı maalesef haram yollar olduğu için iddia oynamak istiyorum son birkaç aydır yaptığım oynamayıp sadece tahmin ettiğim kuponları neredeyse hepsi tuttu, bu durumda oynamam günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Adı ne olursa olsun, bu gibi iddaa oyunları, kumardır. Kumar ise, ayetlerin açık ifadesiyle yasaklanmış, haramdır.

“Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Bu ikisinde insanlar için büyük zarar ve bazı faydalar vardır; zararları da faydalarından büyüktür. Sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: İhtiyaç fazlasını. Allah sizin için ayetlerini işte böyle açıklıyor ki düşünesiniz.” (Bakara, 2/219)

mealindeki ayette içki ile birlikte kumar da haram kılınmıştır.

- Soruda zikredilen mazeretler hiçbir haramı helal kılmaz. Ancak zaruret varsa, yani kişinin hayatı tehlikeye girmişse bu takdirde hayatının tehlikeden koruyacak miktar kadar haram alınabilir. Örneğin, açlıktan ölmek üzere olan bir kişinin bir günlük veya yarım günlük bir ekmek parçasını çalabilir. Şayet yarım ekmekle o riski atabilirse tam bir ekmek çalması haramdır. Fıkıh kitaplarımızdaki genel ölçü budur. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 4/2612-18)

Böyle bir zaruret yoksa, haram haramdır ister kumardan gelsin ister hırsızlıktan gelsin, ister gasptan gelsin fark etmez. Bu harama giren bir kimse derhal tövbe etmeli, bir daha asla o günaha girmemek üzere söz vermeli ve sözünde durmalı. Ayrıca bir malı çalmak gibi kul hakkına da girmişse onunla da helalleşmeli.

Buna göre kumar oynamak haram olduğu gibi, ondan gelen parayı almak da haramdır. Eğer kumar parasını almışsa, sevap beklemeden yoksullara veya hayır kurumlarına vermeli.