Genizden mideye giden kan, abdesti ve orucu bozar mı?

Soru Detayı

- Burun kanaması meydana geldiği anatomik bölge ve ilişkili damar sistemine göre ikiye ayrılır; ön burun kanaması ve arka burun kanaması. Arka burun kanaması boğaz yakınında ve burnun gerisinde oluşan bir kanamadır. Kan geriye doğru akıp genze ve boğaza ulaşır. Kan boğazın arkasından aşağıya doğru da inebilir.
- Arka burun kanaması abdesti, namazı, orucu bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Genizden akıp doğrudan mideye giden kan; orucu, abdesti ve namazı bozamaz.

Bu kısa bilgiden sonra detaya gelince:

- Hanefilere göre, burundan akan kan abdesti bozar. (bk. V. Zuhali, el-Fıkhu’l-islami,1/421)

- Hanefi ve Hanbelilere göre, ön ve arka yolların dışında kalan bir yerden çıkan kan gibi necis maddelerden ötürü abdest bozulur, Maliki ve Şafiilere göre, bozulmaz. (bk. el-Mevsuatu’l-fıkhıyetu’l-Küveytiye, 43/386)

- Ayrıca bütün mezheplere göre, bedenden çıkan kan mideye gitmedikçe orucu bozmaz.

- Burnun arka tarafından akan kandan dolayı ise abdest de namaz da oruç da bozulmaz. Çünkü bu şekilde kanın akması bedenin dışına çıkmadan bünyenin içinde cereyan etmektedir. İçten içe akıntılar necis kabul edilmediği gibi, abdesti bozan unsur olarak da kabul edilmez.