Gönülsüz evlenen kadın zina mı etmiş olur?

Soru Detayı

- Bir kadın ailesi tarafından kuzeniyle görücü usulü evliliğe zorlanır. Onların iyiliği için bunu yapar.
- Ama en başından beri adamı istememektedir. Düğün gününde bile bu evliliğe zorlandığını açıkça belirtmiştir. Nikah sırasında imza atarken içinden 3 kez hayır diye tekrarlıyor ama kimse onu duymuyor.
1) Evlilik geçerli mi?
2) Boşanma davası açılabilir mi ve nasıl?
3) Evlilik geçersiz ise, zina evliliği otomatik bitirir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evliliği geçersiz kılacak bir zorlama yok, nitekim "onların iyiliği için bunu yapıyor"; yani içinden istemese de resmen ve şeran evleniyor. "Hayır" deseydi evlenme olmazdı, onu da açık olarak söylemiyor, açıktan "Evet" diyor ki, nikâh akdi oluşuyor.

Nikâh geçerli olduğu için karı-koca ilişkileri helaldir, zina olmaz.

Mutlu değilse ve bu evliliğe katlanamayacaksa, mahkemeye başvurup boşanabilir.