Görmedin mi, Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi?

Soru Detayı

"Görmedin mi, Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir." (İbrahim, 14/24)
- Bu ayeti açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Görmedin mi, Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir." (İbrahim, 14/24)

"Güzel söz" diye tercüme ettiğimiz "kelime tayyibe" tamlaması "doğ­ru söz, sağlam inanç, kelime-i tevhîd yani 'lâilâhe illellah' peygamberlik, vahiy, âhiret" ve Allah'ın bütün mesajlarını ifade etmektedir.(Esed, II, 506)

Allah Teâlâ'nın varlığına ve birliğine imanı, yani kelime-i tevhîdi ifade eden "güzel söz", kökü yerin derinliklerine sağlam bir şekilde yerleşmiş, gövdesi ve dalları gök yüzüne doğru yükselmiş, her zaman meyve veren bir ağaca benzetil­mektedir. Bu ağaç nasıl Allah'ın izniyle her zaman meyve verip faydalı oluyorsa "kelime-İ tevhîd" de o şekilde faydalıdır. O da müminlerin kalplerine yerleşip kökleşince onların davranışlarını etkilemekte ve imanın ürünleri, meyveleri onla­rın üzerinde görülmektedir. Onlar Allah'a karşı kulluk görevlerini yerine getirme­ye çalıştıkları gibi, ilim, irfan ve güzel işleriyle de insanlık için daima faydalı ol­maya gayret ederler.

Öte yandan ağacın diri kalması için nasıl sulama ve budama gibi bakıma ihtiyacı varsa kalpteki iman da böyledir. Eğer mümin faydalı ilim, gü­zel amel, zikir ve tefekkürle onu beslemezse o da zayıflayıp yok olabilir.(Diyanet Tefsiri, Kur'an Yolu, İlgili ayetin tefsiri.)