Güçlü olmak için hangi zikirler çekilir?

Soru Detayı

- Güçlü olmak için zikir tavsiyesi verir misiniz?
- Hangi zikir çekmeliyim ve ne kadar çekmeliyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran ve esmau’l-hüsna en büyük zikir kaynağıdır. Kişinin kendinde hissettiği hastalıklara derman olacağını düşündüğü her ayeti ve her ilahi ismi okuyabilir.

Bununla beraber, hadis-i şerifte en faziletli zikrin “Lâ ilâhe illallah” olduğu en faziletli duanın da “elhamdülillâh” olduğu haber verilmiştir. (bk. Tirmizî, Daavât 9)

Şunu unutmamalıyız ki, cennet ucuz değildir, sadece böyle bazı zikirleri belli sayılarda okuyup salih bir konuma gelmek çok zordur. İmtihanda olan insanların bir kul olarak Allah’ı razı etmeleri esastır. Onun rızası ise, kitap ve sünnette zikredilen emir ve yasaklara riayet etmekle mümkündür.

İnternette gezen konuyla ilgili bilgilerin çoğu kirlidir ve mesnetsizdir; kanmamak lazımdır. Kabirde “Hangi zikri çektin / çekiyorsun?” diye değil, “Rabbin kimdir, yani kimin emir ve yasaklarına göre hareket ettin?” diye sorulur.

Şunu da unutmamak gerekir ki, Allah’ın bütün emir ve yasaklarını düşünüp ona göre hareket etmek en güzel bir zikirdir. Ağızla yapılan zikrin en büyük hikmeti de her zaman Allah’ı hatırlamak, onun emir ve yasaklarına riayet etmektir. Takvanın özü budur.

“...Allah katında en değerli insan ise en çok takva sahibi olan kimsedir...” (Hucurat, 49/13)

ayetinin irşadı çok açıktır.