Günahkâr müminlerin azabı daha mı az olacak?

Soru Detayı

- İyi kötü herkes Cehenneme girer. Yalnız mümine, serin ve selamet olur, İbrahim’e ateşin serin olduğu gibi. Allah takva ehlini kurtarır, zalimleri ise orada yüzüstü bırakır. [İbni Mace]
- Günahkar müminler cehennemin birinci tabakasında olacaklarsa ve kafirler sonraki tabakalarda olacaklarsa ve cehennemde en hafif ceza gören kişi tabanlarına ateş deyip beyni kaynayan bir kafirse o halde günahkar müminlerin azabı daha mı az olacaktır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evet, günahından dolayı cehenneme giren müminlerin azabı daha hafif olacak.

- “İyi kötü herkes Cehenneme girer” ifadesi yanlıştır. Zira doğrudan cennete giden bütün peygamberler başta olmak üzere, pek çok evliyalar ve müminler vardır. Nitekim, ilgili hadiste, Meryem suresinin 71-72. ayetlerinde söz konusu edilen ifadeyi bizzat Hz. Peygamber (asm) açıklamış ve “vürud” ile “duhul”ün aynı şey olmadığına dikkat çekmiştir. (bk. İbn Mace, Züht, 33, no: 4281.)

Herkesin cehennemi görmesi; oraya gireceği veya orada yanacağı anlamına değildir. Sırat köprüsü cehennem üzerinde kurulu bulunduğu için oradan geçmek zorunluluğu vardır.

“Sizden hiç kimse yoktur ki cehenneme varmasın. Bu Rabbinin katında kesinleşmiş bir hükümdür. Sonra Allah’ı sayıp günahlardan sakınan takva sahiplerini kurtaracak, zalimleri ise diz üstü çökmüş vaziyette orada bırakacağız.” (Meryem, 19/71-72.)

mealindeki ayetlerde bu gerçeğe vurgu yapılmıştır...

- İbn Mace’de sorudaki gibi bir bilgiye rastlayamadık.

- Sahih hadiste, mümin olarak cehenneme gidenlerin de olacağı ve cezalarından sonra cennete konulacağına dair ifadeler vardır. (bk. Buhari, Tevhid 19, 31, 36, 37; Müslim, İman 322, 334; Muvatta, 1/212.)