Günde bin defa salavat getirene cennetteki makamı gösterilir sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Bu rivayetler hadis mi, hadis ise sıhhat durumu nedir?
“Üzerime bir günde bin (1000) defa salavat getiren kimseye cennetteki makamı gösterilmedikçe ölmez."
“Bin defa (1000) üzerime salavat getiren ölmeden önce cennetle müjdelenir.”
“Üzerime bin (1000) defa salavat getiren kimseye Allah (c.c.) narı ile azap etmez.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bazı hadisler şöyledir:

“Üzerime bir günde bin (1000) defa salavat getiren kimseye cennetteki makamı gösterilmedikçe vefat etmez.” (Sehavi, el-Kavlü’l-bedi, Medine, 2002, s. 167, no: 26)

"Kim bana bir defa salavat getirirse, Allah on defa rahmet eder. Kim on defa salavat getirirse, Allah ona yüz defa rah­met eder. Kim bana yüz defa salavat getirirse, Allah onun alnına münafıklıktan ve ateşten kurtuluş beratı yazar. Ve kı­yamet gününde onu şehitlerle beraber bulundurur." (Taberani, Mucemu’s-Sağir, s. 161, no: 899)

Ancak bu hadis rivayetleri sahih değildir. (bk. Silsiletu’l-ahadisi’d-daife, 11/189-190)

Bununla beraber, bu hadislerin sahih olmadığını bilerek ve söyleyerek, Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimize salavat getirmeye teşvik etmek anlamında okumanın, aktarmanın ve buna uygun olarak salavat getirmenin sakıncası olmaz.

Fakat, unutmamak gerekir ki, sahih hadis bile olsa, şunu yapan cennete girer anlamındaki hadisleri, sadece onu yapmakla yeterli olur, şeklinde anlamak asla doğru olmaz. Diğer şartları da yerine getirdiği hâlde bunu da yaparsa bu faziletlere ulaşır, diye anlamak gerekir.

Yoksa her türlü günahı işlesin, farzları terk etsin, sadece salavat getirmekle cennete girsin şeklinde bir anlayış asla doğru olmaz.

Örneğin temel gıda maddelerini yeterince alan ve hastalıklardan da korunan bir kişiye, şu vitamini alırsa hasta olmaz demek gibidir. Temel gıda maddelerini almadığı, hastalıklardan kendini korumadığı halde, sadece o vitamini alarak hasta olmayacağını düşünmek, hatadır.

Maddi hayatımızda geçerli olan bu hüküm, manevi hayatımız için de geçerlidir.