Güneş ve ay tutulması namazını kılmak için tutulmayı görmek şart mı?

Soru Detayı

- 14 Aralık güneş tutulması için Türkiye'den gözlenemeyeceği belirtildi, sünnet olarak Husuf namazını kılmak için görmek şart mıdır, yoksa bilgi sahibi olmak yeterli midir?
- Aynı durum küsuf namazı için de geçerli mi?
- Bir Müslüman dünyanın herhangi bir yerine o saatte ay veya güneş tutulmasının olduğunu bilse ama kendisi görmese, yine de ay ve güneş tutulması namazını kılması sünnet olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, şart değildir, Güneş ve Ay tutulması vuku bulduğunda, tutulmaya bizzat şahit olmadan da namaz kılınabilir.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Şüphesiz ki Güneş'le Ay Allah Teala'nın ayetlerindendir. Bunlar, hiçbir kimsenin hayatı veya ölümü üzerine tutulmazlar. Onları tutulmuş görürseniz hemen tekbir getirin, Allah'a dua edin, namaz kılın, sadaka verin.” (Buhari, Küsuf, 1, 6, 13; Müslim, Küsuf, 1, 3, 6, 10, 17, 21, 22)

Hadiste geçen "görürseniz" ifadesini, sadece beden gözüyle değil, akıl, ilim, kalp gözüyle de görmek şeklinde anlamak mümkündür.

Şu halde, bir Müslüman, dünyanın herhangi bir yerinde Güneş veya Ay tutulmasının olduğu zamanı bilmesi durumunda, o zaman diliminde Husuf, Küsuf namazı niyetiyle kılabilir.

Ancak, Hanefîlere, Hanbelilere ve İmam Malik’ten gelen bir rivayete göre, namaz kılmanın mekruh olduğu vakitlerden birine denk gelmesi halinde, husuf ve küsuf namazı kılınmaz. Bu durumda namaz yerine tesbih, tehlîl ve istiğfar ile meşgul olunur.

Konuyla ilgili rivayetlerden anlaşıldığı kadarıyla Güneş ve Ay tutulması sırasında namaz, dua ve Allah’ı anma ile meşgul olmak, sırf Hz. Peygamber Efendimizin (asm) sünnetine uymayı göstermesinin yanı sıra, çok seyrek olarak gerçekleşen bu tür olayların insanlar üzerinde meydana getireceği korku ve endişeyi Allah’a sığınmak suretiyle gidermek, bu vesileyle gerçek yaratıcıyı hatırlamak ve O’na şükran duygularını ifade etmek, O’ndan hayırlar talep etmek gibi hikmetler de içermektedir.