Güneş'i ve Ay'ı melek kanadıyla mı çekip götürüyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Güneş'i ve Ay'ı melek kanadıyla mı çekip götürüyor?” sorusuna ilmi cevap teşkil eden bir bilgiye rastlayamadık.

Yağmuru da meleği de indiren, Güneş'i ve Ay'ı da melekleri de çeken Allah'tır.

Melekler, memur oldukları işleri yapmakla birlikte bu işlerde Allah’ın isim ve sıfatlarını hayranlıkla izliyorlar. Ve Allah’ı hamdüsena ile tesbih edip, sanatını ve icraatını takdir ediyorlar.

Bu meleğin görevi hem o türün fıtri ve hâli ibadetlerini Allah’a takdim etmektir, bu görev vekâlet kelimesi ile ifade ediliyor. Hem de o tür üzerinde tecelli eden ilahi isim ve sıfatları takdir ve tahsin ile tefekkür etmektir ki, bu görev de nezaret kelimesi ile ifade ediliyor.

Mesela, bulutlar bir türdür, bu bulutlara vekâlet ve nezaret eden görevli bir melek vardır.

Yine ağaçlar bir türdür, bütün ağaçlara vekâlet ve nezaret eden görevli bir melek vardır. Örnekleri çoğaltabiliriz...

İşte Güneş ve Ay'a müekkel melek de Allah’ın, onlarda tecelli eden isim ve sıfatlarını hayranlıkla izliyorlar. Ve Allah’ı hamd ve sena ile tesbih edip, sanatını ve icraatını takdir ediyorlar.