Günümüzde Kuran'ın benzeri getirilebilir mi?

Soru Detayı

- Bakara suresi 23 ve 24. ayetlerinin içeriğini merak ediyorum.
- Kur'an-ı Kerim'de Bakara suresi 23 ve 24. ayetlerde Yüce Allah Kuran'dan şüphe ediyorsanız bu surelerin benzeri bir sure getirin diye buyurmaktadır.
- Benim sorum Yüce Allah bu söylemi sadece peygamber efendimiz dönemindeki insanlara mı söylüyor. Yoksa günümüz dahil olmak üzere kıyamete kadar geçecek sürede hiçbir zaman getirilemeyeceği vurgusu mu yapıyor?
- Bir de günümüzde Kuran'ın benzeri bir sure getirilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, Allah’ın sanatı olan canlı bir çiçek yapmak nasıl mümkün değilse, Allah’ın kelamı olan Kuran gibi bir kitap yapmak da mümkün değildir.

Elementler birer harf kabul edilirse, bu elementlerden insanlar birtakım eserler yaparlar. Allah ise aynı elementlerden insan yapar, hayvan yapar, ağaç yapar. İşte burada elementler ötesi bir ilahi sanat, bir ilahi kudret ve irade söz konusudur. İşte taklit edilemeyen de budur...

Demek ki, Kuran’ın bir benzerini ne bugün ne kıyamete kadar hiçbir zaman hiçbir kimse tarafından bir benzeri getirilemez.

Sorudaki ayetlerin meali şöyledir:

“Eğer kulumuza (Muhammed’e) indirdiğimiz (Kur’an) hakkında şüphede iseniz, haydi onun benzeri bir tek sure getirin ve eğer (iddianızda) samimi / dürüst iseniz, Allah’tan başka şahitlerinizi de çağırın (ve bunu ispat edin). Eğer, (böyle bir şey) yapamazsanız, -ki hiçbir zaman yapamayacaksınız- o hâlde kafirler için hazırlanmış, yakıtı insanlarla taşlar olan ateşten sakının.” (Bakara, 2/23-24)

Görüldüğü üzere, söz konusu edilen ayetlerdeki meydan okuma kıyamete kadar gelen bütün insanlara hitap olduğu gibi, hiç kimsenin bu işi asla yapamayacağına da özellikle vurgu yapılmıştır.