"Hadımlaşmayayım mı?" diyen sahabiye Peygamber Efendimizin cevabını nasıl anlayabiliriz?

Soru Detayı

- Bir sahabenin, "Hadımlaşmayayım mı?" sorusuna Peygamberimiz (asm), “Artık kalem kurumuştur. Bu durumda ister hadımlaş ister bırak." diye cevap vermesi nasıl açıklanabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis şöyledir:

"Hz. Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor:

'Ey Allah'ın Resulü, ben genç bir insanım, günahtan korkuyorum, evlenecek maddî imkan da bulamıyorum, hadımlaşmayayım mı?' dedim. Aleyhissalâtu vesselâm bana cevap vermedi. Ben bir müddet sonra aynı şeyi tekrar söyledim. Yine cevap vermedi. Sonra:

'Ey Ebu Hureyre! Senin karşılaşacağın şey hususunda artık kalem kurumuştur. Bu durumda ister hadımlaş ister bırak.' buyurdu." (Buharî, Nikah 8; Nesâî, Nikah 4, 6/59)

- Hadiste tercüme olarak yer alan “Bu durumda ister hadımlaş ister bırak." ifadesi, hadımlaşmayı helal kılan bir ifade tarzı değildir. Bilakis, bu ifade bir uyarıdır, manası şöyledir:

"Ey Ebu Hureyre! Hayatında senin karşılaşacağın şeyler hususunda artık kalem yazdığını yazmış ve kurumuştur. Eğer kaderinde evlilik varsa mutlaka evleneceksin, yoksa evlenemezsin. Keza, eğer kaderinde bir kötülük işlemek varsa onu da yapacaksın, yoksa yapamazsın. Senin karşılaşacağın şey hususunda artık kalem kurumuştur. Bu durumda ister hadımlaş ister hadımlaşmayı bırak. Mukadder olan olur."

“De ki: Hak, Rabbinizdendir. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin.” (Kehf, 18/29)

mealindeki ayette olduğu gibi, bu hadisteki ifade de bir uyarı ifadesidir. Ayette küfre cevaz verilmediği gibi, hadiste de hadımlaşmaya cevaz verilmiş değildir. Nitekim, Osman b. Mezun da Hz. Peygamber (asm)'den hadım olmayı istemiş, Hz. Peygamber buna izin vermemişti. (bk. İbn Hacer, ilgili hadisin şerhi).

Bunu şöyle de anlayabiliriz: Kişi, kendi özgür iradesiyle yanlış yola girecekse, bunu Allah bilir; bilmemesi mümkün değil.. İşte bu aynı zamanda bir kaderdir... Çünkü kader Allah’ın ilminin bir nevidir. Bu ayrı bir konudur. Sadece burada akla gelen bir vesveseye karşı bu noktayı özetle yazmış olduk.