Hadiste, erkeğin cinsel organlarına bakabileceği söyleniyor mu?

Soru Detayı

"Sizden biriniz hizmetçisini, kölesini veya ücretle çalıştırdığı kimseyi evlendirdiği zaman, göbekten alt kısma, diz ka­pağından üst kısmına bakması."
- Bu hadis sahih midir?
- Bu hadis hakkında alimleri ne demiştir?
- Bu hadiste bir kişinin erkeğin cinsel organlarına bakabileceği söyleniyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Sizden biriniz hizmetçisini, kölesini veya ücretle çalıştırdığı kimseyi evlendirdiği zaman, göbekten alt kısma, diz ka­pağından üst kısmına bakmasın." (Ebu Davud, Libas, 37)

Sorudaki son kelimesi “bakması.” yanlıştır; doğrusu “bakmasın”dır.

Dolayısıyla, sorudaki “Bu hadiste bir kişinin erkeğin cinsel organlarına bakabileceği söyleniyor mu?” şeklideki sorunun hükmü kendiliğinden düşer. Çünkü burada öyle bir şey söylenmiyor. Hadiste açıkça “Fe La Yenzur = bakmasın” denilmiştir.