Hadiste geçen duaya ekleme sünnet sevabı verir mi?

Soru Detayı

- Namazdan sonra estağfirullah el azim ellezi la illa hu el hayyel kayyum ve etübü ileyh tesbihinde el azim den sonra el kerim denilse sünnet sevabı hâsıl olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eskiden beri bazı İslam âlimleri ve salih kimseler “Kerim” ismini de zikir etmişlerdir.

Ancak, bu tür nebevi evrad ve ezkardaki lafızları aynen muhafaza etmenin daha güzel olduğunda şüphe yoktur.

Nitekim sahih bir hadis rivayetine göre, Bera b. Azib -özetle- şunları anlatmıştır:

Ben Hz. Peygamber'den (asm) öğrendiğim bir duada -meal olarak- şu cümle geçiyordu: “Allah’ım! Ben senin indirdiğin kitabına iman ettim ve gönderdiğin Nebi'ne de.”

Fakat bir gün bu duayı Hz. Peygamberin (asm) yanında okudum, yalnızı “Nebi” kelimesi yerine “Resul” kelimesini kullandım. Peygamber Efendimiz (asm) hemen müdahale etti ve aslında bulunan “Nebi” kelimesini kullanmamı emretti.” (bk. Buhari, no: 247; Müslim, no: 2710)