Hadr usulünde, meddi munfasıl ve meddi arızı bir eliften fazla uzatmak yanlış mı?

Soru Detayı

- Meddi munfasıl ve meddi arızı 1 eliften fazla uzatmak caizdir yazıyor tecvid kitapçığında. Bununla birlikte Hadr usulünde 1, Tedvir usulünde 2 Tahkik usulünde 4 elif miktarı uzatılır.
- Sorum şu: hadr usulü okuyuş yaparken meddi munfasıl ve meddi arızı bir elif miktarından fazla uzatsak yanlış mı yapmış oluruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuralların bir kısmı vahiy lafızlarının hatadan uzak yanlışsız bir şekilde okunmasını sağlarken, bir kısmı da onların daha güzel ve estetik biçimde okunmasını sağlamaktadır.

Sizin sorduğunuz kurallar Kur'an'ın daha güzel ve kulağa hoş gelecek şekilde okunmalarını öngörmektedir.

Dolayısıyla bu okuyuşlarla ilgili kurallar (bir, iki, üç ve dört) tertil, tahkik, tedvir ve hadr usullerinde yine bahsi geçen estetiği sağlamak amacıyla konulmuştur. Çünkü hızlı okurken bir meddi dört elif miktarı uzatmak ses çirkinliği ortaya çıkarır.

İşte bu kurallar bunlardan kaçınmak ve vahiy lafızlarını onun aşkınlığına, yüceliğine uygun bir şekilde seslendirmek içindir. Bu kaideler, gelişigüzel okunmasın diye vardır.