Hakkımızı helal edersek yine gıybet olur mu?

Soru Detayı

- Biz dört kız kardeş ölene kadar ne konuşursak konuşalım haklarımızda yapacağımız dedikodularda hakkımızı helal ettiğimizi önceden söyledik, bu durumda günaha girmiş olur muyuz, haklarımızda konuşursak günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evet, yine gıybet olur. Çünkü tövbe günahtan önce olmaz. Tövbe demek, yapılan işten pişmanlık duymaktır.

- “Hakkımızı helal edersek” cümlesinden anladığımız, “bizi gıybet eden bir kimseye hakkımızı helal etmeyi” anlıyoruz.

Her hakkımız gibi bizi gıybet eden kimselere da hakkımızı helal edebiliriz ve o kişi de bununla hakkımızdan kurtulabilir.

Ancak, gıybet gibi günahların biri kul hakkı biri de Allah hakkı olmak üzere iki hak vardır. Örneğin, sizin gıybet ettiğiniz kimse size hakkını helal etse, kul hakkından kurtulursunuz, fakat “Gıybet yapmayın...” emrini veren Allah’a isyan ettiğiniz için bundan da ciddi tövbe etmeniz gerekir. Mesela:

Birinin malını çalan kimse onu sahibine geri vermekle hakkını ödemiş olur, fakat “Hırsızlık etmeyin...” diyen Allah’ın emrini çiğnemekten meydana gelen Allah’ın hakkını da ödemek gerekir. Bu da ancak samimi bir tövbe ile mümkündür.

Bu minval üzere düşünecek olursak, hakkın ve hakikatin hakkını vermiş oluruz.