Hanımın işlediği günaha razı olan, ebedi cehennemde mi kalacak?

Soru Detayı

- İnternette izlediğim bir videoda bir adam dedi ki;
"Eğer bir kadın tesettüre riayet etmezse ebediyen cehennemliktir onun bu şekilde dolaşmasına göz yuman kocası da ebediyen cehennemliktir bir kadın erkeklerin bulunduğu bir işyerinde çalışamaz erkeklerle tokalaşamaz erkeklerle aynı okula gidemez ve bir erkekle (tanıdığı komşusu) sohbet edemez bunları yaparsa hem kadın hem de onun bunları yapmasına müsaade eden kocası cehennemliktir hem de orda ebedi kalacaklar. Ha bir kadın kocasının ona tepki göstermesine rağmen bu fiilleri işlemeye devam ederse o zaman adam kadından boşanmak zorundadır, yapmazsa ebedi olarak cehennemde kalır. Ve dahası kadınların düğünde oynaması erkeklerin bulunduğu bir ortamda (kapalı olsa ve iffetine sahip çıksa da) çalışması yasaktır kazancı haramdır ve bu günahın bedeli olarak hem kendisi bu tavırlara müsaade ettiğinden dolayı kocası ebediyen cehenneme atılacaktır."
şeklinde bir hüküm verdi.
- Benim sorum bu hükmün geçerli olup olmadığı bu adamın söyledikleri doğru mu bu hükümler gerçek mi iffetsizliğin ve iffetsizliğe müsaade etmenin cezası ebedi cehennem mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kişinin sıraladığı davranışlardan bir kısmı günah bile değildir, mubahtır.

Örneğin kadın, Peygamberimiz (asm) zamanında bile kendine uygun ev / aile işlerinde evde ve hariçte çalışıyordu. Bunun ötesinde savaşa katılıyor, gerekirse savaşıyor, gerekmezse savaşanlara yardımcı oluyor, yaralıları tedavi ediyordu. Kadınlara ebelik ve tedavi yapıyorlardı.

Peygamberimizin kadına, Pazar nizamını kontrol ve yanlış yapanları cezalandırma görevi verdiği de olmuştu. Mescidde erkekler ve kadınlara ayırmadan eğitim ve öğretim yapıyordu; kadınlar arkada durdukları için erkekler onların duyma ve katılmalarını zorlaştırınca yine mescidin bir tarafında onlara eğitim ve öğretim yaptı.

Günah işleyen müminlerin ebedî cehennemde kalacakları inancı Ehl-i sünnete ait değildir.

Ehl-i sünnete göre, günah işleyerek ölmüş olan müminlerin bir kısmını Allah Teâlâ doğrudan (cezasız ve şefaatsiz) affedecek, bir kısmını şefaatle bağışlayacak, bir kısmını da cehennemde temizledikten sonra cennetine koyacaktır.