Hata edenleri uyarmam ve bunları başka yerde anlatmam sakıncalı mı?

Soru Detayı

- Çoğu zaman aramızda herhangi bir konuda alışveriş yaptığım insanlar işlerini eksik veya hatalı yapıyorlar, bunu onlarla konuşunca neredeyse hiçbir kabul etmiyor suçlu benmişim gibi muamele görüyorum; bunu sağa sola anlatırsam ona göre önlem alsınlar ve ayıplarını bilsinler diye yanlış mı yapmış olurum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hata edenleri münasip ve hikmete uygun bir üslupta uyarmak doğru bir davranıştır.

Ancak sizin uyarınız zarar vermeyecekse uyarı yapmanız uygun olur, eğer zarar verecekse dil ile uyarmamak, hâl ve davranışlarınızla rahatsız olduğunuzu hissettirmeniz daha uygun olur.

Demek ki, sadece haklı olmak yeterli olmaz, faydalı olmak da gerekir.

Örneğin; uzman ve şefkatli bir doktor, beyninde hastalık olan bir hastasını ameliyat etmesi ona zarar verecekse, ameliyat etmeden başka uygun yol ve yöntemlerle tedavi etmeye çalışır.

Şu halde biz de hem manevi tedavi etme konusunda bilgili ve yeterli olmalıyız hem de yapacağımız manevi ameliyatın o kardeşimize zarar vermeyeceğini bilmeliyiz ve fayda vereceği kanaati daha yüksek gelmeli.

Ayrıca, hata yapanların hatasını başkalarına anlatmak gıybet kapsamına girer, gıybet ise -belli bazı konular dışında- haramdır.