Hatalar sorumluluk yükler mi ahirette?

Soru Detayı

- Usulcülerin çoğunluğuna göre hata eden kimse, tıpkı unutan ve uyuyan gibi mükellef değilmiş. Ama zarar verirse tazmin etmesi gerekirmiş.
- Şimdi hata ile işlenen suçlar günah değilse, o zaman insan neden tövbe etsin. Örneğin Hz. Adem için Allah da tövbesini kabul etti deniliyor.
- Bu durumda hatalar sorumluluk yükler mi ahirette, eğer yüklerse neden?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hatanın meydana getirdiği sonuç, hata edenin hedefi, niyeti ve maksadı değildir.

Günah sevap ise müminin niyeti ve maksadına bağlıdır. Bu sebeple hata edene günah yüklenmez.

Ancak hata, kaza yoluyla da olsa karşı tarafa verilen zararın hatalı tarafından tazmin edilmesi gerekir ve bu hüküm adaletlidir. İnsanların daha dikkatli davranmalarına da yardımcı olur.