Hayır için açılmış çeşmeden su alıp kendi bahçemizde kullanabilir miyiz?

Soru Detayı

- İmar verilmediğinden dolayı herhangi bir belediye hizmetinin gelmediği, su verilmeyen bir arsada toprağım var. Bu toprağa 30 kadar ağaç ekmiştim ancak dediğim gibi su verilmiyor.
- Bu araziye suyu arazimin yakınlarındaki mezarlıktan alıp kullanmamda dinen bir sakınca var mıdır?
- Mezarlıktan suyu aldığım çeşme hayrat olarak bir vatandaş tarafından yaptırılmış, devletin kamu hizmeti için yaptırmış olduğu çeşmelerden değil.
- Kısa sürede cevaplarsanız çok memnun olurum, bu süre içerisinde yanlış bir iş yapmamış olayım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayrat için yapılmış çeşmenin ne için kullanılmasına izin verildiği, ne maksatla yapıldığı bilinir veya öğrenilir.

Bu çeşmeler genellikle su içmek, yemek yapmak, el ayak yıkamak, abdest almak gibi maksatlarla yapılır. Bu takdirde oradan araba yıkamak veya ağaç sulamak için yararlanmak caiz olmaz.

Öte yandan dikilen ağaçların susuzluktan kuruması da dinin istediği bir şey değildir.

Geriye iki çözüm kalır:

Ya mümkün ise zaman zaman tankerle su getirilip sulanır veya buna güç yetmiyorsa, sarf edilen suyun bedeli, hayrat sahibi adına yoksullara tasadduk edilir.