Hediye bilezikleri, damat veya ailesi alabilir mi?

Soru Detayı

- Düğünde bana eşim tarafından takılan 180 gram civarında altın var. Mehir olarak da 30 gram altın istedim ama daha alınmadı.
- Şafii mezhebine göre eşimin veya ailesinin benim iznim olmasa dahi bu bilezikleri almaya hakları var mıdır?
- Bir de bu bilezikleri bayramda, düğünde takıyorum. Zekatı verilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nişan ve düğünlerde geline gelen hediyeler ve takılar gelinin, damada gelen hediyeler ve takılar da damadındır.

Kadına ait malları, kocası da kocasının ailesi de kadının rızası olmadan alamaz, almışsa geri ödemesi gerekir.

Şafii mezhebine göre de hangi taraftan olursa olsun takılan takılar birer hediyedir. Hediyeler ise birer hibedir / bağıştır. Babanın evladına verdiği dışında hibe yapan / hediye veren / takı takan hiç kimsenin verdiğini geri alma hakkı yoktur. (bk. Maverdi, el-İkna, 1/120)

Şayet bir kimse evlenmek niyetiyle bazı takıları kadına hediye ederse ancak evlenmezse verdiğini geri alabilir. Çünkü vermekten maksadı evlenmek idi, o da gerçekleşmediğine göre bu da geri alınabilir. (bk. İanetu’t-Talibin, 3/300)

Şafii mezhebinde, kadının kullandığı takılarda ve zinet olarak kullandıklarında zekat yoktur. Eğer takı özelliğini kaybetmiş şekilde kullanılmıyorsa veya başka bir maksatla saklanıyorsa, o zaman zekatını vermek gerekir.

Hanefi mezhebine göre ise, her türlü zinet eşyasının ve takının da zekatı vardır.