Homo sapiens nedir? İslamiyet’te yeri nedir?

Soru Detayı

- İnsanlık, dünya ve evren kaç yıldır var?
- Bunların zamanını bilim adamları neye göre nasıl hesaplıyor?
- Primat olayı nedir?
- Bunlara açıklayıcı bir cevap istiyorum.
- Bir kişi Müslüman olacak böyle sorulara cevap bulmak istiyor inşallah yardımınıza talibim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünyada her varlığın her dilde bir ismi vardır. Mesela, bizdeki Elma’nın ismi, İngilizce’de Apple’dır. Kiraz’ın ismi ise Cherry’dir. Bizdeki insan kelimesinin karşılığı İngilizce’de erkekler için Man, kadın için Women’dir.

İnsanlar özellikle ilmî araştırmalarda kolaylık olması için, bitki ve hayvanlara ortak isim verme noktasında anlaşmışlar. Yani bir ülkede elma dendiği zaman, bütün ülkelerde aynı isimle bilinsin istemişler. Bunun için, bizim isim ve soy isim şeklinde insanları tanımladığımız gibi, her bir bitki ve hayvana da iki isim vermişler. Biz birisini nasıl iki isimle tanımlıyoruz. Mesela, Hasan Ak. Bu isim hangi ülkeye gitse aynıdır, değişmez.

İşte bu isimlendirmede zamanla ülkelerin dillerinde değişmeler olduğu dikkate alınarak, ölü dil diye bilenen ve o dili kullanan bir ülke olmadığı için Latince esas alınmış. Çünkü Latinceyi doğrudan kullanan bir ülke yoktur.

Bütün bitki ve hayvanlar bu Latince kurallarına göre isimlendirilmiştir. Yeni bulunacak bir bitki veya hayvan türüne, yine Latince kurallarına göre isim verilir ve bu isim ilmi dergilerde dünyaya duyurulur. Tabi, yeni bitki veya hayvanın özellikleri en ince ayrıntılarına kadar tarif edilir ve yazılır. Dünyanın herhangi bir yerinde elinize aldığınız bir bitki veya hayvanın Latince isminin ne olduğunu bilmek istiyorsanız, bu isimleri ihtiva eden ansiklopedik kitaplar vardır. Orada her bir canlının bütün özellikleriyle tarifi ve o tarife uygun ismi vardır. Oradan bulur ve Latince ismini yazarsınız.

Bu bilgilerden sonra yukarıdaki örneklere dönersek; elmanın Latincesi; Malus domestica’dır. Kirazın Latince ismi Prunus avium’dur. Bu isimler bütün dünyada aynıdır. İngiltere’de de Amerika’da da Çin’de de aynı isimle anılır.

İşte insanın da Latince ismi bütün dünyada Homo sapiens’tir.

Sorunun ikinci şıkkında, bunun İslamiyet’te yerinin ne olduğu soruluyor. Bu bir isimlendirmedir. Bunun yadırganacak bir yönü yoktur.

Diğer sorularınızın cevapları hakkında bilgi için tıklayınız:

Evrenin yaşı neden insanın yaşından daha fazladır, insan...
Evrenin / kâinatın yaşı hakkında bilgi verir misiniz; altı gün...
Yerler ve göklerin altı günde yaratılışının hikmeti nedir?
Jeolojik ve Arkeolojik Yaş Tayin Metotları Güvenli midir?
Âdemoğlunun (insanlığın) dünya üzerindeki ömrü kaç yıl...
İnsan dünya üzerindeki varlığını ne kadar zamandır sürdür...
İnsanlık tarihini tespitte kullanılan yaş tayin metotları...
İnsanlar primatlardan (maymunlardan) mı meydana gelmiş...
İnsan kromozomundaki iki sentromerin manası nedir?
Lucy isimli iskelet evrime delil midir?
Peygamberimizin tebliğ ve nasihat metodu nasıldı?