Hristiyan iken ateist olan insanlar cehenneme gidecek mi?

Soru Detayı

- Müslümanken ateist olan insanlar hakkı terk ettiklerinden dolayı ebedi cehenneme gidecekler bunda hiç şüphe yok. Fakat mesela Hristiyan iken ateist olan insanlar cehenneme gidecek mi?
- Çünkü onlar dinleri hak din olmadığından dolayı hakkı terk etmiş sayılmıyorlar. Böyle birinin fetret ehli olma durumunda hüküm değişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinsiz de cehenneme gidecek, İslam geldikten ve etkili bir şekilde duyurulduktan sonra başka bir dinde kalanlar da cehenneme gidecekler.

Bunlardan birini bırakıp diğerine geçmek sonucu değiştirmiyor.

Fetret döneminde Eş’arîlere göre bir Allah’ın varlığına inanma yükümlülüğü de yok, Mâtürîdîlere göre var.

Buna göre fetret döneminde yaşayanlar bozulmuş Hristiyanlığa inansalar da dinsiz olsalar da birinden diğerine geçseler de sonuç değişmez; cehenneme gitmezler.