Hucurat suresi şifa için okunur mu?

Soru Detayı

- Kaç defa okumak gerekir?
- Yaşın kadar okunması gerektiği söylentisi doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün Kuran şifadır, şifa niyetiyle bu sure de okunabilir.

Ancak, soruda geçen anlamda ve özellikle Hucurat suresinin şifa için okunacağına dair bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Kişinin maddi, manevi ve ruhi rahatsızlıklardan kurtulması için tıbbi tedavi yöntemlerine başvurması temel ilkedir. Bunun yanında Allah Teala’ya dua etmesi de uygun olur. Şüphesiz Kuran müminler için şifa ve rahmettir. (İsrâ, 17/82)

Dolayısıyla gerek Kuran-ı Kerim’de gerekse hadis-i şeriflerde yer alan dualar ve sureler, belirli sayılarla sınırlanmayarak okunabilir. Bu okumaya rukye denir. Sahabenin rukye olarak Fatiha suresini okuduğu ve Resûlullah’ın da bunu onayladığı bilinmektedir. (Buhârî, Fedâilü’l-Kur’an 9)

Aslolan, duayı insanın kendisinin okumasıdır. Ancak, iyi ve takva sahibi bir insan olduğuna inandığı diğer müminlerden de kendisine dua etmesini isteyebilir. Hz. Âişe’den (r.a.) şöyle rivayet edilmiştir: “Hz. Peygamber (asm), hasta olan akrabalarının üzerine okuyarak sağ eliyle onları sıvazlar ve şöyle derdi:
أَذْهِبِ الْبَأسَ رَبَّ النَّاسِ وَاشْفِ أَنْتَ الشَّافِى لاَ شِفَاءَ إِلاَّ شِفَاؤُكَ شِفَاءً لاَ يُغَادِرُ سَقَمًا
(Ey Allah’ım, ey insanların Rabbi, şu hastalığı gider, şifa ver, şifa veren Sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Hastalığı ortadan kaldıracak bir şifa ver.)
(İbn Mâce, Tıb, 35, 36)

Hasta olan kimse, ihtiyarlık ve ölüm dışında her hastalığın mutlaka bir çaresi olduğunun bilinciyle uzman hekimlere müracaat ederek tedavi yollarını aramalı, bunun yanında Yüce Allah’a sığınıp şifa vermesi için dua etmelidir.

Bu maksatla bir müslüman istediği sureyi veya ayeti okuyabilir.