Hud suresi 71. ayette, İbrahim’e İshak ve Yakub'un; İbrahim suresi 39. ayette ise, İsmail'in ve İshak'ın verildiği yazıyor. Burada bir çelişki mi var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu iki ayetin meali şöyledir:

“Bu sırada hanımı da hizmet için ayakta durmuş, onları dinliyordu. Bunu işitince gülümsedi. Biz de onu İshak’ın, onun peşinden de Yâkub’un doğumu ile müjdeledik.” (Hud, 11/71)

“Hamdolsun Allah’a ki, hayli yaşlı olmama rağmen, bu ihtiyarlık halimde İsmâil ve İshak’ı bana ihsan etti. Şüphesiz ki Rabbim duayı kabul buyurur.” (İbrahim, 14/39)

İlk ayette Hz. İbrahim’in hanımına müjde veriliyor ve kendisine İshak adında bir oğlu ve İshak’dan da Yakub adında bir torunu olacağı haber veriliyor.

İkinci ayette ise, Müjde doğrudan Hz. İbrahim’e veriliyor ve ayrı iki anneden olan İsmail ile İshak’ın doğmalarını haber veriyor.

Bu iki müjde farklı zamanlarda ve farklı şahıslara (Sare/Sarre ve İbrahim’e) yönelik olarak haber verilmiştir. Onun için bir çelişki söz konusu değildir.