Hz. Adem ibadet etmedi mi?

Soru Detayı

- 6. sure 14. ayet de diyor ki "bana emredildi ki ilk Allaha teslim
olan/ibadet eden ben olayım."
- Ama Peygamber efendimizden önce Hz. Adem (as) ibadet etmedi mi?
- Bu ayeti izah edebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

En'am suresi 14. ayetin meali şöyledir:

“De ki: Gökleri ve yeri yoktan var eden, yedirdiği halde yedirilmeyen Allah'tan başkasını mı dost edineceğim! De ki: Bana Müslüman olanların ilki olmam emredildi ve sakın müşriklerden olma (denildi). (En'am, 6/14)

Her peygamber, Allah’ın emir ve yasakların herkesten önce kendisi inanır ve ona uygun davranır, sonra da ümmetine bu emir ve yasakları bildirir. Bu nedenle her peygamber kendi döneminin ve kendine gelen dinin ilk iman edeni, ilk Müslüman olanı ve ilk ibadete edenidir.

Örneğin, “İşte bunlar, Âdem’in ve Nuh ile beraber (gemiye) bindirdiklerimizin soyundan, İbrahim’in, Yakub’un ve doğru yola iletip seçtiklerimizin soyundan kendilerine nimet verdiğimiz peygamberlerdir. Kendilerine Rahman’ın ayetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı. Onlardan sonra yerlerine; namazı zayi eden ve şehvetlerine uyan bir nesil geldi.” mealindeki ayette bütün peygamberlerin kendilerine indirilen hükümleri hemen yerine getirdikleri açıkça ifade edilmiştir.

En'am 14. ayette de Hz. Muhammed (asm) Efendimizin kendi devrinin ilk Müslümanı, iman ve ameliyle Allah’a herkesten önce teslim olması emredilmiştir.

İslam kavramı, Allah’a teslimiyeti ifade etmektedir. Bu açıdan İslam Hz. Âdem (as)’den beri bütün semavî dinlerin ortak unvanıdır.

Buna göre her peygamber elbette kendi devrinde ilk Müslümandır. Çünkü her peygamberin kendi döneminde herkesten önce Allah’a iman etmesi ve onun emirlerine teslim olması sosyolojik olarak da kronolojik bir zorunluluktur.

Buna göre, Hz. Âdem (asm) kendi döneminin ilk Müslümanıdır, Hz. İbrahim (as) kendi döneminin ilk Müslümanıdır; Hz. Musa (as) kendi devrinin ilk Müslümanıdır ve Hz. Muhammed (asm) de kendi döneminin ilk Müslümanıdır.