Hz. Aişe, kabir hayatının olduğunu Yahudi kadından mı öğrenmiş?

Soru Detayı

- Hz. Aişe (ra)'nın Kabir hayatının olduğunu yahudi kadından öğrenmesi hadisi doğru mudur ve bu hadisi nasıl anlamalıyız?
- Böyle önemli bir konuyu Aişe validemizin bir Yahudiden öğrenmesi garip değil mi?
- Bunu söyleyerek kabir azabı ve hadisleri inkar edenlere cevabınız ne olurdu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Aişe validemiz, kabir hayatının varlığını Peygamber Efendimiz (asm)'den öğrenmiştir. Ancak ilk olarak Yahudi bir kadından duymuş, bunun doğru olup olmadığını da Peygamber Efendimiz (asm)'e sormuştur.

Bilindiği üzere, ilk insan ve ilk peygamber Hz. Âdem aleyhisselamdır.

Ondan sonra da birçok peygamber gönderilmiştir. Bunlardan biri de Hz. Musa aleyhisselamdır. Hz. Musa aleyhisselama Tevrat verilmişti. Bu nedenle Yahudiler de kabir hayatının varlığını biliyorlardı.

Soruda geçen olayla ilgili rivayeti Hz. Aişe anlatıyor:

Yahudi bir kadın kendisinden dilenmek için gelmiş ve kabir azabından bahsettikten sonra “Allah seni kabir azabından korusun.” demişti. Hz. Aişe Allah Resûlü (asm)’ne “İnsanlara kabirlerinde azap olunur mu?” diye sordu. Allah Resulü (asm) “Evet, kabir azabı (vardır).” buyurdu.

Ardından Hz. Aişe şöyle demiştir:

"Bundan sonra Allah Resûlü (asm)’nün, sonunda kabir azabından Allah’a sığınmadığı hiçbir namazını görmedim (Her namazdan sonra kabir azabından Allah’a sığınırdı)". (bk. Buhâri, Cenâiz 89; Müslim, Mesâcid, 123; Nesâî, Cenâiz 115)

Bu hadisten anlaşıldığı üzere; kabir hayatının olduğunu, önceki peygamberler de ümmetlerine haber vermişlerdi.

İlave bilgi için tıklayınız:

Kabir hayatı ayetler, hadisler ve icma ile haktır...