Hz. Aişe validemizin suya "suya" siyah denmesinin hikmet nedir?

Soru Detayı

- Hz. Aişe validemiz (r.anha) bir hadiste,
"Biz günlerce aç kalırdık, evimizde sadece iki siyah bulunurdu." derken iki siyahtan kastın su ve hurma olduğunu söylüyor.
- Burada suya da siyah denmesinin sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Esvedan = iki siyah veya iki koyu yeşil” tabiri, sahih birçok rivayette gelmiş ve bunun hurma ile su olduğu beyan edilmiştir. Âlimler, bunlara iki siyah denmesinin sebebini şöyle açıklarlar:

Medine hurması, genel olarak siyah renktedir. Su rengi siyah olmasa da “hurma ile birlikte anıldığı için” tağlip sanatı içerisinde öyle değerlendirilmiştir. Çünkü Araplar, iki şeyi birlikte andıkları zaman, onlardan en meşhur olanının ismi veya vasfıyla anarlar. Nitekim Güneş ile Ay’ı da “kameran = iki ay” diye adlandırırlar... (bk. Mecmau’z-zevaid, 10/321)