Hz. Havva, Hz. Âdem ile nikahlanmış mıdır; cennetten neden kovulmuşlardır?

Soru Detayı
Hz. Âdem (as) ve Havva'nın cennetten kovulmasına sebeb olan yasak meyvenin cinsel ilişki olduğu söyleniyor? Şimdi sorum şu 1) Hz. Âdem ve Havva cinsel ilişkiye girmeden önce nilahlılar mıydı; nikahlılarsa cinsellik neden yasaktı? 3) Yoksa nikahsız ilişkiye girerek zina mı yaptılar ki Allah cennetten kovuldular?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Adem (as) ile Hz. Havva'nın cennetten çıkarılmasına sebeb olan şey, cinsi münasebette bulunmaları değildir. Cenetten çıkarılmalarına sebeb olan şey, yasak meyveyi yemeleridir.

Hz.Havva, Hz. Adem (as)'in eşidir. Bu Kur'an-ı Kerim'de "zevce" kelimesiyle Bakara suresi 35.ayette şöyle belirtilmiştir:

"Dedik ki: 'Ey Âdem! Sen ve eşin cennete yerleşin. Orada dilediğiniz gibi bol bol yiyin, ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz.' ”

Bu yasak meyvenin ismi Kur'an-ı Kerim'de Allah tarafından sarih bir şekilde bildirilmemiştir. Ancak bunun cennette belirli bir ağaç olduğunu ve Adem (as)'ın huzur ve saadetinin değişmesine sebep olmak hassasının bulunduğu belirtilmiştir. Bu nedenle daha fazlasını bilmemizin bir kıymeti yoktur ve şimdilik mümkün de değildir. Muhakkikler ve müfessirlerin tercih ettikleri görüş budur.

Bununla beraber, buğday, incir veya üzüm olduğu yolunda bazı rivayetlerde vardır.

(bk. Elmalılı Hamdi YAZIR, Hak Dini Kur'an Dili, Eser Neşriyat ve Dağıtım, I/322)