Hz. Hifa ile Hz. Süheyb hikayesi sahih mi?

Soru Detayı

- Hz. Hifâ ile Mescide ilk gelen Hz. Süheyb. Nikah akdi yapıldıktan sonra Hz. Hifa'nın Hz. Süheyb'e “Ey Süheyb! İyi bil ki, ben sana nimetim, sen bana mihnetsin. Sen bu nimete şükür, ben bu mihnete sabır için, gel, bu geceyi Rabbimize ibadet ve taatle geçirelim. Sen şükür ediciler, ben de sabır ediciler sevabına kavuşalım...... geceyi ibadetle geçirdiler. Ertesi gün Hz. Süheyb (ra), Mescide geldi Efendimiz (sav) “Siz Cennetliksiniz ve Allahü Teâlâyı göreceksiniz.” müjdesini verdi. Ya Rabbi! Eğer beni mağfiret ettiysen, günahlara bulaşmadan rûhumu al. Dedi. Allahü Teâlâ, duasını kabul ederek, secdede rûhunu aldı. Allah Rasulü  ( sav), daha şaşılacak şey, Hifâ’nın da bu anda ruhunu Hakka teslim etmiş olmasıdır, buyurdu.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hikâyeyi bakabildiğimiz kaynaklarda bulamadık.

Suheyb b. Sinan olarak bilinen bir sahabi vardır, ancak onun Hifa adında bir kadınla evlendiğine dair bir bilgi yoktur. Sadece Ümmü Seleme validemizin kız kardeşi Reyta bint Ebu Ümeyye ile evlendiği biliniyor.

Ayrıca bakabildiğimiz kaynaklarda Hifa isminde bir sahabiye hanım bulamadık.